تاثیر بک لینک بر سئو

زمان مطالعه: 11 دقیقه
بک لینک

شاید بارها برایتان سوال پیش آمده که لینک سازی به چه معنایی است؟ لینک ها، تصویر یا متونی هستند که با انتخاب یا کلیک بر آن‌ها وارد صفحه ای دیگر از اینترنت یا سایت ها خواهید شد. منظور از کسب بک لینک یا همان لینک سازی، پروسه دریافت لینک برای سایت خود از دیگر سایت های اینترنتی می باشد. حال می خواهیم درباره پربحث‌ترین موضوع مربوط به سئو، صحبت کنیم.

اما نکته قابل توجه اینجاست که شکل گیری مسیر حرکتی ربات های گوگل در فضای مجازی به چه صورتی است؟ در واقع ربات های گوگل با بررسی سایت هایی که حاوی این لینک ها هستند، وارد صفحات لینک شده می شوند. پیش از این که به موضوع تاثیر بک لینک بر سئو بپردازیم، بهتر است ابتدا با مفهوم ساده ای از بک لینک آشنا شوید. با ما در این مقاله از آژانس ترا همراه باشید.

بک لینک

تاثیر بک لینک با کیفیت در سئو چیست؟

بک لینک ها، تاثیر وسیعی بر گستره ای از سئو دارند و حیاتی ترین موضوع درباره آن ها، جایگزینی بک لینک های کمتر در عین حال باکیفیت تر، به جای بکار گیری تعداد زیادی بک لینک های بی ارزش است. در حالتی که اقدام به ساخت و استفاده از بک لینک های با کیفیت کنید، قطعا شاهد افزایش ارزش و درجات وب سایت خود خواهید بود. به علاوه فرصتی به شما می دهد که اطلاعات مربوط به پیج خود را در سایر وب سایت ها قرار دهید.

این کارها در نهایت هم به ارتقای رتبه و امتیازات سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل می انجامد. حال جای سوال است که به چه بک لینک هایی می توان با کیفیت گفت؟ بک لینک های دریافت شده از وب سایت های ارزشمند، با سوابق بالا که در حال حاضر از پربازدید ترین ها به شمار می‌روند، با کیفیت هستند. البته برای چنین اقدامی لازم است، از بک لینک هایی با کیفیت بالا، تعداد بیشتر و از همه مهم‌تر متناسب و مرتبط با خدمات و مشاغل خود، استفاده کنید.

فرایند تاثیر بک لینک بر سئو به این ترتیب است که وقتی با استفاده از رپورتاژ آگهی در سایت های خبری، به شناساندن کسب و کار خود به بازدید کنندگان کمک می کنید، کاربران حین مطالعه رپورتاژ، اولین چیزی که به چشمشان می‌خورد، لینک هاییست که به محتوای خود داده‌اید.

همین موضوع باعث می‌شود که با تکرار نام سایت و برندتان در یک محتوا، در ذهن خواننده نقش ببندند. دقیقاً همان صورتی که موتورهای جستجوگر، پس از شناسایی لینک های سایت، تشخیص می‌دهند که سایت شما، حاوی اطلاعات مفیدی می باشد.

چرا اثر بک لینک برای رتبه سایت مهم است؟

تاثیر بک لینک بر سئو

حال که به مفهوم اولیه از تاثیر بک لینک پی بردید، قصد داریم بیشتر درباره تاثیرات آن ها بر رتبه سایت مطلع شویم. در حقیقت هنگامی که اقدام به دریافت بک لینک از سایتی می کنید به همراه آن، بخشی از اعتبار آن را هم به خود اختصاص می‌دهید.

اما این مسئله به معنای کاهش همین مقدار اعتبار از این سایت نیست. همان طور که پیش از این هم گفتیم، اگر از یک وب سایت عالی که دارای مخاطبان زیادی است، بک لینک دریافت نمایید، در پایان هم تاثیر مثبت آن را مشاهده خواهید نمود، به این ترتیب به تدریج و با مرور زمان، رتبه سایتتان به درجات بالاتر ارتقا می‌یابد.

حتماً توجه کنید که گفتیم به تدریج؛ یعنی چنین تغییرات و پیشرفت‌ها در طولانی مدت وقوع پیدا می‌کنند. از یاد نبرید که دریافت یا ایجاد حجم بالایی از بک لینک ها در کوتاه مدت، اصلاً جالب نیست. به گونه‌ای که حتی گوگل، این اقدام را نوعی تقلب تلقی می‌کند.

محاسبه تاثیر بک لینک بر سئو

بک لینک

پیش از این هم گفتیم که ارزشمندی بک لینک ها به علت افزایش سئو در جستجو گرهاست. به عبارتی دیگر می ‌توانند نمایانگر اعتبار دیگران نسبت به یک سایت باشند.

از آنجایی که موتورهای جستجو قادر به شناسایی چنین بک لینک هایی هستند، تاثیراتش در سئو بروز می دهد. همین طور در به کارگیری بک لینک ها باید توجهی و اهمیت بسیاری برای تعداد و کیفیت آن ها قائل بود؛ به عنوان مثال تمامی بک لینک های ایجاد شده باید طبیعی باشند نه این که به طور مصنوعی آن ها را ساخت و در وب سایت خود مورد استفاده قرار داد.

اما موضوع دیگری که باید به آن پرداخت، محاسبه تاثیر بک لینک بر سئو می باشد. در این مسیر لازم است فاکتورهای متنوع و گوناگونی، مورد سنجش و بررسی قرار گیرند. به همین دلیل مهم‌ترین آن ها را در این بخش نام می‌بریم.

 1. اعتبار دامنه لینک دهنده
 2. ارتباط موضوعی میان صفحه ارجاع دهنده و وب سایت خود
 3. تکست انتخابی برای لینک
 4. جایگاه قرارگیری لینک مورد نظر در صفحه
 5. تعداد لینک های خارج شده از صفحه ارائه دهنده
 6. فالو یا نوفالو بودن لینک ها

معیارهای تعیین کننده زمان تاثیر بک لینک بر سئو سایت

می دانیم که فرایند تاثیر گذاری ایجاد و استفاده از بک لینک ها نیازمند مرور زمان است. اما در این راستا معیارهایی وجود دارد که زمان تاثیرگذاری را متغیر می‌کنند. جلوتر تعدادی از این معیارها را به شما ارائه خواهیم داد.

تاثیر قدرت دامنه بک لینک در سئو

قدرت دامنه یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای گوگل به شمار می‌رود که بر مبنای آن وب سایت ها رتبه بندی می شوند. برای این که سرعت تاثیر گذاری و احتمال کسب رتبه و امتیاز را بالا برد، باید دارای قدرت دامنه و نمره کسب شده بیشتری باشد.

به این ترتیب که گوگل بررسی لینک های مرتبط با سایت هایی که از قدرت دامنه بالاتری برخوردارند، را در الویت قرار داده که در نهایت موجب می‌گردد تاثیر بک لینک ها زودتر از زمان مورد انتظار بروز دهند.

نوع بک لینک ها

از جایی که انواع متنوعی از بک لینک ها وجود دارد و همواره یکسان نیستند، تاثیر آن ها هم بر سئو همیشه متغیر است. به شکلی که حتی ممکن است برخی از بک لینک هاف هیچ گونه تاثیری بر وب سایت نگذارند و یا حتی به قدری مؤثر واقع شوند که منجر به ارتقاء رتبه سایت گردند.

این تاثیر گذاری می‌تواند به شیوه‌ای مستقیم یا غیر مستقیم اجرا شود. همچنین گوگل در ارتباط با این موضوع لیستی از ساده و مبتدی‌ترین بک لینک ها تهیه کرده و در اختیار کاربران قرار داده است.

البته نا گفته نماند لینک ها هم در دو دسته فالو و نوفالو نقسیم بندی می‌شوند. لینک های فالو با اثرگذاری بر سئو رتبه وب سایت را دگرگون می‌کند در حالی که لینک نوفالو تنها قرار است کار انتقال کاربر به یک صفحه دیگر را انجام داده و انتظار می‌رود تاثیر اندکی بر سئو وب سایت داشته باشد.

بک لینک فالو و نوفالو چیست

قدرت برند و جایگاهش

فراموش نکیند که هر چه یک وبسایت قدرتمند و قدیمی‌تر باشد، هم با سرغت بیشتر و هم آسان‌تر، در درجات و رتبه‌های بالا قرار می‌گیرد.

برای مثال قراردادن محتوایی جذاب و جدید در یک سایت قدیمی، بسیار راحت‌تر به به رتبه بالا دست می یاببد نسبت به سایتی که هم سوابق کوتاهی دارد و هم ضعیف عمل می‌کند.

در صورتی که دارای سایی نوین و ضعیفی بودید، توصیه می‌کنیم که ابتدا به افزایش قدرت و محبوبیت سایت خود بیفزایید، تا در پایان شاهد تاثیر بک لینک ها با سرعت بیشتری باشید.

سرعت اثر گذاری لینک

سرعت لینک می توان گفت از مهم ترن عوامل مدت زمان تاثیر گذاری بک لینک‌هاست. منظور از سرعت لینک این است که با ایجاد بک لینک طبیعی و با کیفیت، باید تاثیر این بک لینک در سئو سایت خیلی سریع به دست آیند. چنین بک لینک هایی معمولا از نوع سوشیال سیگنا هستند.

قرارگیری همه این موارد در کنار هم، سرانجام موجب تاثیرگذاری بیشتر و زودتر بک لینک ها خواهد گشت. حتماً توجه داشته باشید، لینک هایی که بر اساس روش‌های غیراصولی ایجاد و مورد استفاده قرار می‌گیرند، نه تنها باعث افزایش رتبه نمی‌شوند بلکه از موتور جستجو هم حذف می‌گردند. پس می‌تواند آثار مخربی بر یک وب سایت جای گذارد. البته این موضوع هم همیشگی نیست و گاهی بک لینک‌های مخربی که رقبا با هدف سئو منفی برای ما ایجاد می‌کنند، می‌توانند ناخواسته باعث رشد ما هم بشوند.

میزان رقابت کلمات کلیدی

این که یک وب سایت دارای چه مطالبی می باشد بسیار حائز اهمیت است. به عنوان نمونه قرار دادن پست‌هایی که حاوی مطالب قدیمی که از قبل سایر سایت ها بسیار به آن موضوع پرداخته باشند رقابت را برای شما بسیار تنگاتنگ و زمان بر خواهد کرد. حال سوال این جاست که چگونه باید در رقابت‌های آسان‌تری شرکت کرد؟

در واقع انتخاب کلمه کلیدی که مطالب زیادی از آن در سایت ها منتشر نشده و در عین حال محبوب باشد رقابت را میسر نموده و حتی امکان دستیابی به رتبه‌های بالا را برایتان فراهم می‌کند.

اثراتی که پس از ایجاد یا خرید بک لینک ها ایجاد می‌شود

کرال و ایندکس شدن

ایندکس بک لینک

منظور از کرال و سپس، ایندکس، دیده شدن و ذخیره شدن اطلاعات مطلبی در سرور گوگل است. معمولاً پس از این که محتوای جدیدی به به وب سایت خود اضافه می‌نمایید، پس از بررسی محتوا توسط ربات های خزنده، اطلاعات آن ابتدا در بایگانی گوگل قرار گرفته سپس در لیست اطلاعات درج خواهد شد. برای طی نمودن این پروسه باید چندین روز صبر کرد. به علاوه جایگاه کلی وب سایت و قدرت آن از عوامل تعیین کننده تاثیر بک لینک بر سئو و همین طور جایگاه و رتبه یک سایت پس از ایندکس شدن هستند.

دیدن اثر بک لینک در رتبه وب سایت

پیش از هم گفتیم که هر چقدر یک وب سایت در حالت اولیه خود از جایگاه بالا و قدرت بیشری برخواردار باشد، جهش رتبه هم به همان مقدار بالا خواهد بود. جالب است بدانید که جهش و پیشرفت بزرگ سایت هایی که در رتبه‌های پایینی قرار دارند بسیار راحت از وب سایت هایی می باشد که در جایگاه بالاتری هستند.

ادامه یافتن ریتم تدریجی رشد رتبه سایت

بر اساس آمار و تحقیقات صورت گرفته در ارتباط به جایگاه قرارگیری صفحات در گوگل، همیشه رشد و جهش رتبه به شکل تدریجی بروز می دهد. به عنوان نمونه برای این که یک سایت به رتبه اول صفحه نخست گوگل دست یابد، لازم است حدود 2 الی 3 سال زمان طی شود. البته استثناهایی هم وجود دارد که در یک سال به چنین نتیجه‌ای رسیدند. معمولا اثر بک لینک با بیشتر شدن قدمت آن بیشتر می‌شود.

آموزش تبلیغ در گوگل

بهترین راه‌های دریافت بک لینک های با کیفیت

گوگل و بک لینک

برای این که شاهد تاثیر بک لینک در سئو باشیم، دانستن این که از چه روش‌هایی استفاده کنیم ضرورت می‌یابد. روش‌ها و راه‌های متنوع و متعددی برای دریافت بک لینک های با کیفیت و موثر وجود دارد. برخی از آن ها عبارت‌اند:

 1. تولید و منتشر کردن مقالات مفید و ارزشمند، به شکل ریپورتاژ آگهی در وب سایت های خبری که از مخاطبان و بازدید کنندگان زیادی برخورداراند.
 2. به کارگیری روش ساختن صفحه برای لینک‌های خراب شده
 3. برای این که قادر به دریافت بک لینک های رایگان باشید پیشنهاد ما به شما این است که با سایر سایت ها وارد مذاکره شوید و و از آن‌ها بخواهید به جای لینک دادن به صفحات ۴۰۴ دیگر، به صفحات با کیفیت شما لینک بدهند.
 4. همچنین می‌توانید لینک خود را در سایت نیازمندی‌ها، تبلیغات و دایرکتور های اینترنتی ثبت کنید.

بک لینک رایگان با اعتبار دامنه بالا

در گذشته بسیاری از متخصصان سئو از قدرت بکلینک‌های رایگان برای کسب اعتبار در از سایت‌هایی که بک‌لینک‌های رایگان در اختیار کاربران می‌گذاشتند استفاده می‌کردند. اما با آپدیت‌های جدیدی که گوگل برای مقابله با بک‌لینک‌های اسپم اجرایی کرده است، دیگر باید برای استفاده از این نوع بک‌لینک‌ها با احتیاط بیشتری عمل کنیم. این موضوع دارای پیچیدگی‌های زیادی است و باید در مورد هر سایت و بر اساس اهدافی که در نظر داریم، برای استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها با دقت تصمیم بگیریم.

انواع بک لینک ها و تاثیر آن ها در سئو

اگر بخواهیم دسته بندی برای انواع بک لینک ها در نظر بگیریم، باید به دسته بندی زیر مراجعه نماییم:

 1. لینک داخلی: چنین پیوندی بین صفحات داخلی یک وب سایت قابل مشاهده است.
 2. بک لینک خارجی: این نوع از بک لینک ها برخلاف بک لینک های داخلی از وب سایتی دیگر به وب سایت شما بروز می دهد.

دسته بندی دیگر که می‌توان برای بررسی تاثیر یک بک لینک در سئوی سایت، رد نظر گرفت این دو هستند:

 1. بک لینک فالو (Follow)
 2. بک لینک نو فالو (No Follow)

در واقع در بحثی از پیوندهای خارجی، بک لینک های فالو و نوفالو کاربرد معنایی پیدا می‌کنند. به عبارت دیگر، زمانی که قصد دداشتن بک لینک های داخلی دارید می‌توانید از بک لینک های فالو یا نوفالو استفاده کنید.

هر پیوند یا لینکی ذاتاً حاوی Do Follow هستند و این یعنی موتور جستجو در آینده به این لینک ها سر زده و آن ها را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد.

اما اگر چنین قابلیت را به گزینه NO Follow تبدیل نمایید، به این معناست که موتورهای جستجو را از این موضوع آگاه می‌کنید که از هیچ گونه اعتبار و ارزشی از وب سایت شما به دیگر صفحات منتقل نگردد.

اثر محل قرارگیری بک لینک ها در قدرت آن‌ها

بک لینک

از اصلی و حیاتی ترین موضوعاتی که لازم است به برری آن بپردازیم جایگاه قرارگیری بک لینک‌هاست. بک لینک ها را می توان در موقعیت‌های گوناگونی نظیر ساید بار، فوتر و یا انتهای مطلب یک مقاله قرار داد.

امکان دارد با خود بگویید کدام محل توجه و بازدید بیشتری به خود جلب می‌کند؟ در پاسخ باید گفت، لینک‌هایی که در محتوای یک مقاله وجود دارند، یعنی تگ <main>، ارزشمند و مؤثرتر از لینک های موجود در فوتر یا سایدبار ها هستند. Sidewide عنوانی برای لینک های موجود درسایدبار است که تمامی صفحات یک سایت را تحت پوشش قرار می‌دهند.

در این حالت سایت شما به آسانی و با عنوان بک لینک خریداری شده، در معرض شناسایی ربات های گوگل قرار می‌گیرد.

در صورتی که این اتفاق، به صورت روتین و تکراری بروز داده شود، سایت شما بر مبنای الگوریتم پیگوئن جریمه خواهد شد. امروزه هم بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران مربوطه به سئو و وبسایت ها، درج ریپورتاژ را اقدامی ارزشمند و هوشمندانه‌تر از تبلیغات متنی یا خرید بک لینک ها، تلقی می‌کنند.

مزایا استفاده از اثرات بک لینک در سئو

پیش از این عنوان هم اطلاعات زیادی راجع به تاثیر بک لینک بر سئو صحبت کردیم اما در این بخش می خواهیم خیلی جدی‌تر مزایای ساخت بک لینک ها را بررسی نماییم.

لازم است بدانید که موتورهای جستجو حین ایندکس کردن و رتبه بندی یک وب سایت، کیفیتی بک لینک ها را در نظر می‌گیرند. یک بک لینک عالی تقریباً تمام ویژگی‌های خوب را داراست و در وب سایتی معتبر قابل مشاهده می باشد.

به وب سایتی معتبر می گویند که کاملاً مرتبط با کلمات کلیدی موجود در آن جستجو شده و همین طور قابل اعتماد و اطمینان کاربران هست. بنابراین لینک هایی که توسط چنین سایت ها ارائه می‌گردند به طور حتم، در معرض دید کاربران و موتورهای جستجو قرار خواهند گرفت. لینک های افزوده شده به صفحات و مقالات غیر مرتبط با محتوای سایتتان هم برای موتورهای جستجو به عنوان اسپم شناسایی و به جریمه می انجامد. این که بسیاری از افراد سعی دارند که از طریق تقلب به لینک و مخاطبان زیادی دسترسی یابند در واقع از نوعی سئو سیاه و سفید در حال بهره گیری هستند. حال برخی از مزایای به بک لینک ها عبارت‌اند از:

 1. ایجاد اعتبار برای برند شما
 2. ایجاد ترافیک ارجاعی به صورت اتوماتیک (Referral Traffic)
 3. دایرکتوری طولانی مدت و منابع لینک ها
 4. ایجاد و برقراری ارتباطات جدید
 5. به رسمیت شناخته شدن و همچنین قرارگیری در معرض نام تجاری
 6. ارتقای رتبه اصلی وب سایت شما

ایندکس سریع‌تر

کلام آخر

در پایان این مقاله پیشنهادی که ما برای شما داریم این است که با ایجاد بک لینک های با کیفیت و مؤثر، به مزایایی که پیش از نام بردیم دست یابید تا در مسیر پیشرفت کسب و کار اینترنتی خود قرار گیرید.

این که استفاده از بک لینک برای شما از دیگر سایت ها صورت بگیرد و یا شما در وب سایت خود بک لینک های دیگران را قرار دهید، هر دو به سایتتان بهبود خواهد بخشید و همین طور بر اعتبار برند و مشاغل شما می‌افزاید. از همراهی و انتخاب شما برای مطالعه این مقاله در وب سایت ما سپاس گزاریم.

آیا تا به حال اقدام به ایجاد بک لینک کردید؟ تا چه حدی از تاثیر بک لینک بر سئو آگاهی داشتید؟ به نظر شما بک لینک با کیفیت باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ توسعه راهکارهای آینده (ترا)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

تماس با کارشناس های ما: