بک لینک بر سئو چه تاثیری دارد؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه
بک لینک

آیا تا به حال اقدام به ایجاد بک لینک کردید؟ تا چه حدی از تاثیر بک لینک بر سئو آگاهی داشتید؟ به نظر شما بک لینک با کیفیت باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

با ما در این مقاله از آژانس سئو ترا همراه باشید.

بک لینک چیست

بک لینک چیست ؟

شاید بارها برایتان سوال پیش آمده که لینک سازی به چه معنایی است؟ پیش از این که به موضوع تاثیر بک لینک بر سئو بپردازیم، بهتر است ابتدا با مفهوم ساده ای از بک لینک آشنا شوید. لینک ها، تصویر یا متونی هستند که با انتخاب یا کلیک بر آن‌ها وارد صفحه ای دیگر از اینترنت یا سایت ها خواهید شد. منظور از کسب بک لینک یا همان لینک سازی، پروسه دریافت لینک برای سایت خود از دیگر سایت های اینترنتی می باشد. حال می خواهیم درباره پربحث‌ترین موضوع مربوط به سئو، صحبت کنیم.

ارتباط انواع بک لینک ها به سئو

اگر بخواهیم دسته بندی برای انواع بک لینک ها در نظر بگیریم، دو دسته بندی اصلی قابل شناسایی است:

 1. لینک داخلی: چنین پیوندی بین صفحات داخلی یک وب سایت قابل مشاهده است.
 2. بک لینک خارجی: این نوع از بک لینک ها برخلاف بک لینک های داخلی از وب سایتی دیگر به وب سایت شما بروز می دهد.

دسته بندی دیگر که می‌توان برای بررسی تاثیر یک بک لینک در سئوی سایت، در نظر گرفت بک لینک فالو و نوفالو است:

 1. بک لینک فالو (Follow): هر پیوند یا لینکی ذاتاً حاوی Do Follow هستند و این یعنی موتور جستجو در آینده به این لینک ها سر زده و آن ها را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد.
 2. بک لینک نو فالو (No Follow): اما اگر چنین قابلیت را به گزینه NO Follow تبدیل نمایید، به این معناست که موتورهای جستجو را از این موضوع آگاه می‌کنید که از هیچ گونه اعتبار و ارزشی از وب سایت شما به دیگر صفحات منتقل نگردد.

در واقع در بحث پیوندهای خارجی، بک لینک های فالو و نوفالو کاربرد پیدا می‌کنند. یعنی زمانی که قصد استفاده از لینک های داخلی دارید می‌توانید از بک لینک های فالو استفاده کنید.

گوگل و بک لینک

تاثیر بک لینک در سئو سایت: مزایای لینک سازی خارجی

بک لینک ها، تاثیر وسیعی بر گستره ای از سئو دارند و حیاتی ترین موضوع درباره آن ها، جایگزینی بک لینک های کمتر در عین حال باکیفیت تر، به جای بکار گیری تعداد زیادی بک لینک های بی ارزش است. در حالتی که اقدام به ساخت و استفاده از بک لینک های با کیفیت کنید، قطعا شاهد افزایش ارزش و درجات وب سایت خود خواهید بود. به علاوه فرصتی به شما برای بازاریابی محتوایی می‌دهد تا اطلاعات مربوط به پیج خود را در سایر وب سایت ها قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید به افزایش بازدید سایت خود امیدوار باشید.

برخی از مزایای به بک لینک ها عبارت‌اند از:

 1. ایجاد اعتبار برای برند شما
 2. ایجاد ترافیک ارجاعی به صورت اتوماتیک (Referral Traffic)
 3. دایرکتوری طولانی مدت و منابع لینک ها
 4. ایجاد و برقراری ارتباطات جدید
 5. به رسمیت شناخته شدن و همچنین قرارگیری در معرض نام تجاری
 6. ارتقای رتبه اصلی وب سایت شما
 7. ایندکس سریع‌تر
تاثیر بک لینک بر سئو

اثر لینک بر افزایش بودجه خزش و ورود به نتایج گوگل

منظور از کرال و سپس، ایندکس، دیده شدن و ذخیره شدن اطلاعات مطلبی در سرور گوگل است. موتورهای جستجو حین ایندکس کردن و رتبه بندی یک وب سایت، کیفیت بک لینک ها را در نظر می‌گیرند. در واقع ربات های گوگل با بررسی سایت هایی که حاوی این لینک ها هستند، وارد صفحات لینک شده می شوند.

معمولاً پس از این که محتوای جدیدی به به وب سایت خود اضافه می‌نمایید، پس از بررسی محتوا توسط ربات های خزنده، اطلاعات آن ابتدا در بایگانی گوگل قرار گرفته سپس در لیست اطلاعات درج خواهد شد. برای طی نمودن این پروسه باید چندین روز صبر کرد. به علاوه جایگاه کلی وب سایت و قدرت آن از عوامل تعیین کننده تاثیر بک لینک بر سئو و همین طور جایگاه و رتبه یک سایت پس از ایندکس شدن هستند.

تاثیر بک لینک بر رتبه کلمات سایت

هنگامی که از سایتی بک لینک دریافت می‌کنید به همراه آن، بخشی از اعتبار آن را هم به خود اختصاص می‌دهید. همان طور که پیش از این هم گفتیم، اگر از یک وب سایت عالی که دارای مخاطبان زیادی است، بک لینک دریافت نمایید، در پایان هم تاثیر مثبت آن را مشاهده خواهید نمود، به این ترتیب به تدریج و با مرور زمان، رتبه سایتتان به درجات بالاتر ارتقا می‌یابد. این کارها در نهایت هم به ارتقای رتبه و امتیازات سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل می انجامد.

رشد و بالا آمدن وب سایت بعد از دریافت لینک

بر اساس آمار و تحقیقات صورت گرفته در ارتباط به جایگاه قرارگیری صفحات در گوگل، همیشه رشد و جهش رتبه به شکل تدریجی بروز می دهد. به عنوان نمونه برای این که یک سایت به رتبه اول صفحه نخست گوگل دست یابد، لازم است حدود 2 الی 3 سال زمان طی شود. البته استثناهایی هم وجود دارد که در یک سال به چنین نتیجه‌ای رسیدند. معمولا اثر بک لینک با بیشتر شدن قدمت آن بیشتر می‌شود.

رپورتاژ آگهی بهتر است یا بک لینک ؟

فرایند تاثیر بک لینک بر سئو به این ترتیب است که وقتی با استفاده از رپورتاژ آگهی در سایت های خبری، به شناساندن کسب و کار خود به بازدید کنندگان کمک می کنید، کاربران حین مطالعه رپورتاژ، اولین چیزی که به چشمشان می‌خورد، لینک هاییست که به محتوای خود داده‌اید. همین موضوع باعث می‌شود که با تکرار نام سایت و برندتان در یک محتوا، در ذهن خواننده نقش ببندند. دقیقاً همان صورتی که موتورهای جستجوگر، پس از شناسایی لینک های سایت، تشخیص می‌دهند که سایت شما، حاوی اطلاعات مفیدی می باشد.

بک لینک

خرید بک لینک و حذف سایت از نتایج گوگل

حال جای سوال است که به چه بک لینک هایی می توان با کیفیت گفت؟ بک لینک های دریافت شده از وب سایت های ارزشمند، با سوابق بالا که در حال حاضر از پربازدید ترین ها به شمار می‌روند، با کیفیت هستند. البته برای چنین اقدامی لازم است، از بک لینک هایی با کیفیت بالا، تعداد بیشتر و از همه مهم‌تر متناسب و مرتبط با خدمات و مشاغل خود، استفاده کنید.

حتماً توجه کنید که گفتیم به تدریج؛ یعنی چنین تغییرات و پیشرفت‌ها در طولانی مدت وقوع پیدا می‌کنند. از یاد نبرید که دریافت یا ایجاد حجم بالایی از بک لینک ها در کوتاه مدت، اصلاً جالب نیست. به گونه‌ای که حتی گوگل، این اقدام را نوعی تقلب تلقی می‌کند.

عوامل موثر بر کیفیت بک لینک قوی برای سئو سایت

چه مواردی باعث افزایش کیفیت بک لینک های سایت شما می‌شوند؟

ارتباط موضوعی وب سایت لینک دهنده

هر چقدر موضوع دو سایت مرتبط تر باشند، این لیمنک باارزش‌تر خواهد بود.

 رتبۀ وب سایت لینک در کلمه کلیدی

قبل از گرفتن لینک از یک وب سایت بررسی کنید که در کلمات کلیدی مربوط به شما رتبه داشته باشد.

اثر متن لینک یا انکرتکست Anchor text در سئو

متن لینک یکی از عوامل مهم در اثر لینک است.

ایندکس بک لینک

اعتبار دامنه سایت لینک دهنده Domain Authority

قدرت دامنه یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای گوگل به شمار می‌رود که بر مبنای آن وب سایت ها رتبه بندی می شوند. برای این که سرعت تاثیر گذاری و احتمال کسب رتبه و امتیاز را بالا برد، باید دارای قدرت دامنه و نمره کسب شده بیشتری باشد. به این ترتیب که گوگل بررسی لینک های مرتبط با سایت هایی که از قدرت دامنه بالاتری برخوردارند، را در الویت قرار داده که در نهایت موجب می‌گردد تاثیر بک لینک ها زودتر از زمان مورد انتظار بروز دهند.

تعداد لینک‌های خروجی صفحه بک لینک

هر چقدر تعداد لینک های خروجی از یک صفحه بیشتر باشد اعتباری که هر یک از آن‌ها می‌تواند منتقل کند کمتر است. با بیشتر شدن لینک‌های خروجی به دامنه‌های دیگر یبا لینک OUTBOUND، اسپم اسکور صفحه هم بالاتر می‌رود.

محل قرارگیری بک لینک

لینک‌هایی که در بین متن و در نیمه بالایی هستند ارزش بیشتری دارند.

 لینک اسپم چیست؟

در گذشته بسیاری از متخصصان سئو از قدرت بکلینک‌های رایگان برای کسب اعتبار در از سایت‌هایی که بک‌لینک‌های رایگان در اختیار کاربران می‌گذاشتند استفاده می‌کردند. اما با آپدیت‌های جدیدی که گوگل برای مقابله با بک‌لینک‌های اسپم اجرایی کرده است، دیگر باید برای استفاده از این نوع بک‌لینک‌ها با احتیاط بیشتری عمل کنیم. این موضوع دارای پیچیدگی‌های زیادی است و باید در مورد هر سایت و بر اساس اهدافی که در نظر داریم، برای استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها با دقت تصمیم بگیریم.

لینک های افزوده شده به صفحات و مقالات غیر مرتبط با محتوای سایتتان هم برای موتورهای جستجو به عنوان اسپم شناسایی و به جریمه می انجامد. این که بسیاری از افراد سعی دارند که از طریق تقلب به لینک و مخاطبان زیادی دسترسی یابند در واقع از نوعی سئو سیاه محسوب می‌شود.

چطور بک لینک بگیریم ؟ نحوه ایجاد بکلینک با کیفیت و معتبر

برای این که شاهد تاثیر بک لینک در سئو باشیم، دانستن این که از چه روش‌هایی استفاده کنیم ضرورت می‌یابد. روش‌ها و راه‌های متنوع و متعددی برای دریافت بک لینک های با کیفیت و موثر وجود دارد. برخی از آن ها عبارت‌اند:

کمپین لینکسازی رپورتاژ آگهی

تولید و منتشر کردن مقالات مفید و ارزشمند، به شکل ریپورتاژ آگهی در وب سایت های خبری که از مخاطبان و بازدید کنندگان زیادی برخورداراند.

لینک‌ها از روابط بین سازمانی و دیجیتال PR

برای این که قادر به دریافت بک لینک های رایگان باشید پیشنهاد ما به شما این است که با سایر سایت ها وارد مذاکره شوید و و از آن‌ها بخواهید به جای لینک دادن به صفحات ۴۰۴ دیگر، به صفحات با کیفیت شما لینک بدهند.

معیارهای تعیین کننده زمان تاثیر بک لینک بر سئو سایت

می دانیم که فرایند تاثیر گذاری ایجاد و استفاده از بک لینک ها نیازمند مرور زمان است. اما در این راستا معیارهایی وجود دارد که زمان تاثیرگذاری را متغیر می‌کنند. سرعت لینک می توان گفت از مهم ترن عوامل مدت زمان تاثیر گذاری بک لینک‌هاست. منظور از سرعت لینک این است که با ایجاد بک لینک طبیعی و با کیفیت، باید تاثیر این بک لینک در سئو سایت خیلی سریع به دست آیند. چنین بک لینک هایی معمولا از نوع سوشیال سیگنال هستند.

قرارگیری همه این موارد در کنار هم، سرانجام موجب تاثیرگذاری بیشتر و زودتر بک لینک ها خواهد گشت. حتماً توجه داشته باشید، لینک هایی که بر اساس روش‌های غیراصولی ایجاد و مورد استفاده قرار می‌گیرند، نه تنها باعث افزایش رتبه نمی‌شوند بلکه از موتور جستجو هم حذف می‌گردند. پس می‌تواند آثار مخربی بر یک وب سایت جای گذارد.

البته این موضوع هم همیشگی نیست و گاهی بک لینک‌های مخربی که رقبا با هدف سئو منفی برای ما ایجاد می‌کنند، می‌توانند ناخواسته باعث رشد ما هم بشوند.

تاثیر نوع بک لینک ها در سئو سایت

از جایی که انواع متنوعی از بک لینک ها وجود دارد و همواره یکسان نیستند، تاثیر آن ها هم بر سئو همیشه متغیر است. به شکلی که حتی ممکن است برخی از بک لینک هاف هیچ گونه تاثیری بر وب سایت نگذارند و یا حتی به قدری مؤثر واقع شوند که منجر به ارتقاء رتبه سایت گردند. این تاثیر گذاری می‌تواند به شیوه‌ای مستقیم یا غیر مستقیم اجرا شود.

همچنین گوگل در ارتباط با این موضوع لیستی از ساده و مبتدی‌ترین بک لینک ها تهیه کرده و در اختیار کاربران قرار داده است. البته نا گفته نماند لینک ها هم در دو دسته فالو و نوفالو نقسیم بندی می‌شوند. لینک های فالو با اثرگذاری بر سئو رتبه وب سایت را دگرگون می‌کند در حالی که لینک نوفالو تنها قرار است کار انتقال کاربر به یک صفحه دیگر را انجام داده و انتظار می‌رود تاثیر اندکی بر سئو وب سایت داشته باشد.

قدرت برند و تاثیر آن بر لینکسازی

فراموش نکیند که هر چه یک وبسایت قدرتمند و قدیمی‌تر باشد، هم با سرغت بیشتر و هم آسان‌تر، در درجات و رتبه‌های بالا قرار می‌گیرد. برای مثال قراردادن محتوایی جذاب و جدید در یک سایت قدیمی، بسیار راحت‌تر به به رتبه بالا دست می یاببد نسبت به سایتی که هم سوابق کوتاهی دارد و هم ضعیف عمل می‌کند. در صورتی که دارای سایتی نوین و ضعیفی بودید، توصیه می‌کنیم که ابتدا به افزایش قدرت و محبوبیت سایت خود بیفزایید، تا در پایان شاهد تاثیر بک لینک ها با سرعت بیشتری باشید.

میزان رقابت کلمات کلیدی

این که یک وب سایت دارای چه مطالبی می باشد بسیار حائز اهمیت است. به عنوان نمونه قرار دادن پست‌هایی که حاوی مطالب قدیمی که از قبل سایر سایت ها بسیار به آن موضوع پرداخته باشند رقابت را برای شما بسیار تنگاتنگ و زمان بر خواهد کرد. حال سوال این جاست که چگونه باید در رقابت‌های آسان‌تری شرکت کرد؟ در واقع انتخاب کلمه کلیدی که مطالب زیادی از آن در سایت ها منتشر نشده و در عین حال محبوب باشد رقابت را میسر نموده و حتی امکان دستیابی به رتبه‌های بالا را برایتان فراهم می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

تماس با کارشناس های ما: