تفاوت روش‌های سئوی کلاه سیاه، سئو کلاه سفید و خاکستری

زمان مطالعه: 5 دقیقه
تکنیک‍‌های سئو

طبق تحقیقات صورت گرفته، ۶۸٪ از تجربه‌های آنلاین با موتور جستجو شروع می‌شود و بیش از ۵۰٪ از ترافیک وب‌سایت از جستجوهای ارگانیک است؛ به همین دلیل استفاده از انواع تکنیک‌های سئو برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) به منظور موفقیت در کسب‌و‌کار و به عنوان یکی از کانال‌های بازاریابی بسیار مهم است. با این حال، موفقیت در سئو به معنای به‌کارگیری تکنیک‌های سئو سایت به صورت صحیح است. اگرچه الزاما دستورالعمل‌های قانونی برای مشخص کردن مرز سئو اخلاقی وجود ندارد اما اگر اصولی که به‌عنوان روش خوب و استاندارد در نظر گرفته می‌شود را رعایت نکنید، موتور جستجو شما را مجازات کرده و به شما اصطلاحاً پنالتی می‌دهد.

بنابراین باید با واقعیت روبرو شوید! گوگل در موفقیت کسب‌وکار شما تاثیر به‌سزایی دارد و نباید با برهم زدن الگوریتم‌ها و استفاده از اصول غیراخلاقی، ریسک از دست دادن امتیاز آن را بپذیرید. (البته بستگی دارد!)

رابطه تکنیک‌های سئو با فیلم‌های وسترنی

از دانستنی‌های جالب در مورد انواع تکنیک‌های سئو، دلیل استفاده از کلمه «کلاه» در اسم آن‌ها است. ریشه واژه «کلاه سیاه» از فیلم‌های وسترن می‌آید. در فیلم‌های وسترن معمولا آدم‌های خوب داستان کلاه سفید و آدم‌های بد، کلاه سیاه به سر دارند و اکنون، به سازندگان ویروس‌های کامپیوتری، هکرها و کسانی که از روش‌های غیراخلاقی سئو استفاده می‌کنند، «کلاه سیاه» می‌گویند.

تکنیک های سئو و فیلم‌های وسترنی

 در ادامه انواع سئو، شامل سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری را بررسی کرده و به تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

سئو کلاه سیاه چیست؟

در SEO، به تکنیک‌هایی که خلاف قوانین و شرایط خدمات موتور عمل می‌کنند، سئو کلاه سیاه می‌گویند و درصورت استفاده از تکنیک‌های آن، موتور جستجو می‌تواند سایت‌ اصلی و سایت‌های متصل به آن را از نمایش در صفحه نتایج جستجو یا SERP منع کند.

 گوگل اقداماتی را که موتور جستجو به عنوان کلاه سیاه در نظر می‌گیرد را فهرست کرده و به مرور به روز رسانی می‌کند. برای مثال، این تصویر، یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های سئو کلاه سیاه را نشان می‌دهد:

سئو کلاه سیاه، مثال Keyword Stuffing

تکنیک استفاده شده در تصویر، Keyword Stuffing نام دارد که به معنای استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی در محتوا است. درست است که این روش در دهه گذشته موثر بود اما الان، الگوریتم‌های موتورهای جستجو، کیفیت و محتوای مفید را نسبت به تعداد کلمات کلیدی، در اولویت قرار داده و در صورت استفاده از این روش، به سایت پنالتی می‌دهند.

یکی دیگر از تکنیک‌های محبوب سئو کلاه سیاه، «متن مخفی» است. حتی اگر کاربر این محتوا را نبیند اما همچنان برای خزنده‌های موتورهای جستجو قابل خواندن است. به عنوان مثال، متنی در وب سایت با فونت سفید نوشته می‌شود. خزندگان گوگل این متن را می‌توانند ببینند اما کاربر نه، پس ارزشی برای گوگل نداشته و خطا در نظر می‌گیرد.

متن مخفی از نمونه سئو کلاه سیاه

سایر تکنیک‌های سئو کلاه سیاه که باید از آنها اجتناب کنید

Keyword Stuffing و متن مخفی از پرکاربردترین روش‌های سئو کلاه سیاه هستند. با این حال، بسیاری از موارد دیگر مانند داشتن صفحاتی با محتوای تکراری، دستکاری لینک‌ها یا حتی تغییر مسیرها، می‌توانند بر رتبه‌بندی تأثیر بگذارند.

بهترین کار برای اطمینان از انجام ندادن این روش‌ها این است که برای تمامی روش‌های سئو کلاه سیاه وقت بگذارید و آن‌ها را درک کنید.

بیش‌تر بخوانید: تاثیر بک لینک بر سئو

سئو کلاه سفید چیست؟

گوگل و سایر موتورهای جستجو عاشق افرادی هستند که از سئو کلاه سفید استفاده می‌کنند. به‌طور خلاصه، در این حالت محتوایی که تولید می‌کنید آنقدر باکیفیت است که سایت‌های دیگر می‌خواهند به آن لینک دهند، متنی پنهان نمی‌شود و کلمات کلیدی در یک فضای کوچک بیش از حد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

ویژگی‌های کلیدی یک وب‌سایت غنی از سئو کلاه سفید عبارت‌اند از:

  •  محتوای با کیفیت
  •  استفاده از ترکیبی از رسانه‌ها مانند متن، تصویر و ویدئو
  •  سازگار با موبایل
  •  زمان بارگذاری سریع صفحه
  • استفاده به اندازه از کلمات کلیدی توصیفی و متاتگ‌ها
  •  ساختار یافته و آسان برای پیمایش برای کاربران

سئو کلاه خاکستری چیست؟

همان‌طور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، سئوی کلاه خاکستری در جایی بین کلاه سفید و سیاه قرار می‌گیرد. تکنیک‌های آن تا حدودی مشکوک هستند و احتمالاً به کلاه سیاه تبدیل می‌شوند. اگر از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنید، لیست تکنیک‌های سئو کلاه سیاه گوگل را به صورت مداوم چک کنید که مبادا ناخواسته از سئو کلاه سیاه استفاده کنید.

خرید دامنه

یکی از پرکاربردترین تکتیک‌های سئو کلاه خاکستری، خرید دامنه است. این تکنیک شامل خرید دامنه‌های منقضی شده برای افزایش سئوی وب سایت و پروفایل بک لینک شما است. دامنه‌های موجود به‌صورتی هستند که می‌توانیداز آن‌ها به سایت خود لینک دهید.

تفاوت سئو کلاه سیاه، سفید و خاکستری چیست؟

این تکنیک‌ها تنها در تعاریف متفاوت نیستند. از بزرگ‌ترین تفاوت‌ها ریسک استفاده و طول عمر آن‌ها است.

ریسک اجرای تکنیک‌های سئو

اجرای تکنیک‌های کلاه سیاه، سفید یا خاکستری همگی خطراتی را به همراه دارد. اگر مغایر با دستورالعمل‌های موتورهای جستجو عمل کنید، ممکن است با حذف برخی یا تمام محتوای وب‌سایت خود از صفحه نتایج جستجو، جریمه شوید.

استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید خطری ندارد. اگر هر وب‌سایتی از قوانین موتورهای جستجو تبعیت کند، وب ممکن است مکان بهتری باشد! اما اینطور نیست.

تکنیک‌های کلاه خاکستری خطر جریمه شدن در آینده را در پی دارد.

طول عمر تکنیک‌های سئو

تکنیک‌های کلاه سیاه ممکن است در کوتاه‌مدت موثر باشد و در دراز مدت، اثر خود را از دست بدهند. علاوه‌بر آن، ساختن یک شبکه وبلاگ خصوصی که در نهایت توسط گوگل جریمه می‌شود، اتلاف زمان و هزینه خواهد بود.

تکنیک‌های کلاه سفید در بلند مدت نتیجه می‌دهند و مدت زمان بیشتری باقی می‌مانند.

تکنیک‌های کلاه خاکستری ممکن است در طول زمان بیشتر مورد بررسی دقیق‌تر موتورهای جستجو قرار گیرند که می‌تواند اثربخشی آن‌ها را کاهش دهد.

سخن آخر

سئو از مهم‌ترین اقدامات برای داشتن کسب‌وکاری موفق است و برای انجام صحیح آن باید تفاوت تکنیک‌های سئو وب‌سایت را درک کنید.

استفاده از سئو کلاه سیاه خطرات زیادی دارد، بنابراین هرگز روی سایتی که صاحب آن از سئوی کلاه سیاه چیزی نمی‌داند، از این روش‌ها استفاده نکنید و در صورت درخواست وی، به‌طور کامل نتایج استفاده از این روش‌ها را برای او توضیح دهید.

شاید استفاده از روش‌های سئو کلاه سفید امن‌ترین راهی به‌نظر می‌رسد که در طولانی مدت، نتیجه می‌دهد. در این صورت تنها در رقابت با سایت‌هایی که از سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند، شکست خواهید خورد اما در نهایت پیروز میدان خواهید بود.

استفاده از سئو کلاه خاکستری به همراه سئو کلاه سفید می‌تواند به شما کمک کند اما هنگام استفاده از آن‌ها، مراقب باشید که در آینده جزو اصول کلاه سیاه در نظر گرفته نشوند.

ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ ترا با استفاده از تجارب بین‌المللی خود در زمینه سئو و تبلیغ در گوگل، می‌توانیم جایگاه وب‌سایت شما را در نتایج موتورهای جستجو ارتقا ‌دهیم تا علاوه‌بر افزایش ترافیک ورودی، شاهد افزایش فروش موثر و درآمد بیشتر باشید. برای مشاوره رایگان و تماس با کارشناسان ما به صفحه خدمات سئو مراجعه کنید.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید به معنای پیروی از “قوانین SEO” است. استفاده از تکنیک‌های سئو که توسط گوگل تایید شده و پیروی از دستورالعمل‌های موتور جستجو، سئو کلاه سفید است.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه به معنای استفاده از روش‌های خطرناک است. این نوع از سئو استفاده از تکنیک‌هایی که برخلاف دستورالعمل‌های موتورهای جستجو هستند تا فعالیت‌های خطرناک‌تر (که می‌تواند منجر به حذف وب‌سایت از SERP) را شامل می‌شود.

به کدام‌یک از تکنیک‌های سئو، کلاه سفید گفته می‌شود؟

·     تولید محتوای ارزشمند
·         سئو داخلی
·        سئو تکنیکال
·         سئو خارجی
·         سئو محلی
·         سئو شبکه‌های اجتماعی

آیا دریافت بک‌لینک از شبکه‌های اجتماعی، یک تکنیک سئو کلاه سیاه است؟

خیر. دریافت بک لینک از شبکه‌های اجتماعی اگر به درستی انجام شود، در دسته تکنیک‌های سئو کلاه سفید قرار می‌گیرد و می‌تواند موجب افزایش ترافیک ورودی و افزایش نرخ جذب سایت شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

تماس با کارشناس های ما: