backlink in SEO

بک لینک فالو و نوفالو چیست و چه اندازه برای سئو مفید است؟

می‌خواهیم مطلب خود را با عنوان یک سؤال شروع کنیم. با سئو و مفاهیم اولیه ی آن آشنایی دارید؟ اصلاً سئو به چه معناست؟ کلید واژه ای از مطلب مورد نظر خود در گوگل سرچ می‌کنید و بعد از آن یک سری صفحات که در ارتباط با کلید واژه ی شما هستند، پیدا می‌شود. شما می‌توانید مطلب خود را به خوبی از ۳ تا ۴ سایت اول در صفحه ابتدایی گوگل پیدا کنید. کاربران بسیاری برای پیدا کردن محصول و یا مطلب خود، در همان صفحه اول به نتیجه رسیده و دیگر به صفحات دیگر نمی‌روند. همین امر باعث می‌شود سایت‌های اولیه در گوگل از بازدید بیشتر برخوردار شده و جذب کاربر بیشتری را داشته باشند. به نظر شما چه ترتیبی باعث می‌شود که بعضی از سایت‌ها در ابتدا صفحه اول گوگل قرار گیرند؟ سئو یکی از روش‌هایی است که به شما در این زمینه کمک می‌کند. سئو مخفف چه عنوانی است؟ Search Engine Optimization، به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌باشد. حتماً با خود می‌پرسید عنوان مقاله به سئو چه ربطی دارد؟ یا تاثیر بک لینک بر سئو چیست؟ به این دلیل ابتدا به توضیح سئو پرداختیم تا بگوییم، بک لینک از پارامترهای مهم و اصلی در سئو می‌باشند. حال، پرسش اصلی در اینجا مطرح است که بک لینک و بک لینک فالو چیست؟ در ادامه به معرفی و نحوه ساختشان می‌پردازیم.تا چه اندازه است

بک لینک

همان‌طور که در پاراگرف قبل توضیح دادیم، سئو یا همان بهینه‌سازی سایت اصول و روشی دارد، یکی از این اصول را بک لینک می‌نامیم. به‌طور کلی، هنگامی که لینکی از یک سایت به سایت دیگر منتقل می‌شود را بک لینک می‌گویند. به همین سادگی. شما لینکی را به سایت دیگری داده‌اید، یعنی بک لینک داده‌اید و سایت مقابل نیز از شما بک لینک دریافت کرده‌است. اکثر بک لینک‌ها، بک لینک فالو می‌باشند که در ادامه با بک لینک فالوها بیشتر آشنا می‌شویم.

تاثیر بک لینک فالو

بک لینک‌ها چه ارزشی دارند؟

می‌توان گفت اگر سایت و یا وبلاگی بتواند لینک‌های بیشتری دریافت کند به عبارت دیگر بک لینک یا بک لینک فالو بیشتری داشته باشد، دارای درجه اهمیت زیادی می‌باشد. و به همین ترتیب می‌تواند در گوگل جایگاه برتری را از آن خود کند. گوگل تنها به این مورد برای دادن رتبه برتر به سایت‌ها اکتفا نکرده‌است؛ و شاخص‌های بسیار پیشرفته تری را در این مسیر قرار داده‌است. با اینکه بک لینک می‌تواند تأثیر بسیاری خوب و زیادی در جهت رتبه‌بندی بین سایت‌ها داشته باشد، اما می‌توان گفت عوامل دیگری نیز دخیل هستند و اگر بک لینکی نبود به این معنا نیست که آن سایت دیگر رتبه خوبی به دست نخواهد گرفت.

خدمات سئو ترا 

سایت‌ها چگونه توسط گوگل رتبه‌بندی می‌شوند؟

عواملی هستند که در داشتن جایگاهی بسیار خوب و مناسب برای سایتتان تأثیر بسیاری می‌گذارند. با رعایت کردن اصول و روش‌های زیر که به توضیحشان می‌پردازیم، نتیجه بسیار خوبی دریافت خواهید کرد.

اعتبار و ارزش خوبی داشته باشید

شاید در گذشته‌ها تنها حجم بک لینک گرفتن اهمیت داشته و به معتبر بودن یا نبودن سایت، مورد توجه نبوده‌است. امروزه اگرچه تعداد بک لینک می‌تواند تأثیر گذار باشد، اما سایتی که از آن بک لینک دریافت می‌کنید مهم است. فرض کنیم شما سایت بسیار خوب و معتبری هستید که از سایت‌های بسیار با ارزش دیگری بک لینک دریافت می‌کنید؛ در این صورت علاوه بر افزایش ارزش و اعتبار برای هر دو طرف، بسیار در رتبه‌بندی موفق خواهید بود. شما همچنان سایت معتبری هستید، اما فرض می‌کنیم سایتی که از آن بک لینک دریافت می‌کنید معتبر و ارزشمند نمی‌باشد؛ در این صورت سایت شما نیز افت کرده و به نتیجه دلخواه خود در رتبه‌بندی نخواهید رسید.

با سایت‌های مرتبط ارتباط داشته باشید

همان‌طور که در مطلب قبل اشاره کردیم، در گذشته تنها حجم بک لینک دریافتی مهم بوده‌است. ممکن بود سایت مقصد دارای ارزش خاصی نبوده و یا مطلب سایت ما با سایت مقصد مرتبط نباشد. اما گوگل با توجه به در نظر گرفتن اصول جدید و خاصی، داشتن مطلب مرتبط بین دو سایت را مهم به شما آورده و در رتبه‌بندی آن را مؤثر می‌داند. فرض کنید مطلب سایت شما در مورد فروش محصولات آرایشی بوده و بک لینک دریافتی شما مربوط به بازی‌های کامپیوتری می‌باشد. این نوع عملکرد می‌تواند نتیجه منفی داشته باشد.

از قدرت انکر تکست غافل نشوید

می‌دانید انکر تکست چیست؟ به عنوان مثال در حال مطالعه ی متنی در رابطه با شامپوهای ضدشوره در اینترنت هستید. از فواید و ترکیبات شامپو ضدشوره نوشته شده و در وسط متن، به شما می‌گوید برای مطالعه در رابطه با علت‌های ایجاد شوره بر روی عبارت آبی رنگ کلیک کنید. آن عبارت آبی رنگ با عنوان جمله ی ” مطالعه درباره ی علت‌های شوره ” انکر تکست نامیده می‌شود. کلید واژه و محتوا انکر تکست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در رتبه‌بندی گوگل تأثیر بسیاری دارد. البته در نظر گرفتن این نکته که زیاده روی در انکر تکست می تواند نتایج منفی به همراه داشته باشد، قابل اهمیت است.

بک لینک در کدام قسمت از سایت برای گوگل اهمیت بیشتری دارد؟

سایت‌ها را می‌توان به ۴ بخش تقسیم کرد:

هدر

در بالای سایت نوار را در نظر بگیرید، آن بخش هدر نام دارد.

فوتر

در قسمت پایین سایت هم که معمولاً اطلاعاتی مانند راه‌های ارتباطی، آدرس و … قرار دارد، فوتر نامیده می‌شود. البته به شرط اینکه در لینک دهی این قسمت زیاده روی نشود.

سایدبار

سایدبارها را می‌توانید در سمت چپ و راست سایت پیدا کنید.

بدنه

این بخش همان جایی است که متن مقاله در آن قرار دارد و شما آن را مطالعه می‌کنید.

بهترین مکان مناسب برای قرار دادن بک لینک، قسمت بالایی بدنه می‌باشد. این قسمت می‌تواند گوگل را در رتبه‌بندی سایت کمک کند.

اعتبار بین سایت‌ها کم می‌شود اگر ...

فرض کنید شما لینک بک به سایت داده‌اید، همان لینک بک‌ها را به سایت دیگری نیز داده‌اید. این کار باعث می‌شود با تقسیم شدن اعتبار بین سایت‌ها، هر سایتی ارزش کمی را دریافت کند.

اعتبار بک لینک

بک لینک‌ها دو نوع مقدار دارند که بک لینک فالو،در ادامه بیشتر به توضیحاتش می‌پردازیم، یکی از دو نوع مقدار است. تأثیر مقدار بک لینک فالو بر این است که اگر سایت مبدأ مقدار لینک را فالو در نظر بگیرد، گوگل متوجه می‌شود که سایت مبدأ، سایت مقصد را به لحاظ اعتبار و ارزش تأیید کرده و آن را دنبال می‌کند. اما مقدار بک لینک نوفالو، که نوع دوم بک لینک می‌باشد، بر عکس بوده و گوگل متوجه می‌شود که اعتباری از سایت مبدأ برای سایت مقصد در نظر گرفته نشده‌است. به‌طور کلی تمام مقدارهای بک لینک‌ها را فالو در نظر می‌گیریم، مگر صاحب سایت آن را به مقدار نوفالو تغییر دهد.

انواع بک لینک‌

می تواتیم بک لینک‌ها را در دسته تقسیم‌بندی کنیم.

دسته اول- بک لینک فالوها

دسته دوم- بک لینک نوفالوها

بک لینک فالو

همان‌طور که از عنوان معلوم است، فالو به معنای پیگیری کردن و دنبال کردن می‌باشد. وقتی به یک سایتی بک لینک می‌دهیم به این معنا است که می‌خواهیم گوگل سایتی که لینک شده را نیز دنبال کند. به‌طور کلی لینک بک فالوها امتیاز محسوب می‌شوند. اگر سایتی با اعتبار و ارزش خوبی اقدام به انجام بک لینک کند، این ارزش و اعتبار برای سایت‌هایی که بک لینک شده‌اند نیز مفید خواهد بود و همین‌طور برعکس اگر سایت مبدأ اعتباری نداشته باشد سایت مقصد نیز اعتبار و ارزش خوبی را نمی‌توان برای خود به دست آورد. اعتبار پیدا کردن هر دو طرف می‌تواند تأثیر خوبی در رتبه‌بندی داشته باشد.

بک لینک نوفالو

گوگل با دریافت اینگونه لینک‌ها، نوفالو به معنای دنبال و پیگیری نکردن، از دنبال بودن با این لینک‌ها دست می‌کشد. بک لینک‌های نوفالو بر عکس بک لینک‌های فالو امتیاز کمتری برای رتبه‌بندی سایت دارد.

متوجه تفاوت‌های این دو بک لینک شدیم و حالا به تفاوت‌هایی د نحوه ی ساختشان می‌پردازیم.

در هر دو لینک از کد html استفاده می‌کنیم، اما تفاوت اساسی در سورس این دو بک لینک می‌باشد.

در بک لینک فالو rel=follow و در بک لینک نوفالو rel=nofollow قرار می‌دهیم

نکات مهم در ساخت بک لینک

  • در ساخت بک لینک در یک بازه ی زمانی مشخص زیاده روی نکنید.
  • در ایجاد انکرتکست‌ها خلاقیت به خرج دهید به طوری که یکسان نباشند.
  • همان‌طور که در بالاتر توضیح دادیم، بک لینک‌ها را در بدنه متن قرار دهید، چرا که اعتبار بیشتری از نظر گوگل دارد

از سایت‌های معتبر با رتبه DA ( اعتبار دامنه، مقدار سنجشی در جهت رتبه‌بندی سایت‌ها) بالا در جهت ساخت بک لینک استفاده کنید و تا حد ممکن سایت‌هایی که مقدار اسپم اسکور ( ۲۷ فاکتور که به امتیاز تبدیل شده و ممکن از باعث بسته شدن سایت توسط گوگل شود ) زیادی دارند، دوری کنید.

برای این که متوجه میزان عواملی نظیر PA,DA و اسپم اسکور شویم، می‌توانیم با استفاده از MOZ Rank، به فمیدن پارامترهای گفته شده از سایت مورد نظر برسیم.

نحوه ساخت بک لینک

  • برای داشتن بک لینک فالو به موارد زیر اشاره می‌کنیم.
  • یکی از روش‌ها برای داشتن بک لینک، خرید آن می‌باشد.
  • داشتن محتوایی بسیار خوب و مناسب می‌تواند به شما در جهت دریافت بک لینک کمک بسیاری کند. فرض کنید اگر محتوای خلاقانه ای داشته باشید، دیگر سایت‌ها با معرفی سایت شما، در ادامه مطالب خود، به تأیید محتوای شما می‌پردازند.
  • پست مهمان در نظر بگیرید. با اینکار با سایت‌های مرتبط با خود ارتباط بر قرار کرده و با قرار دادن پستی در سایت آن‌ها اقدام به لینک سازی کنید. در بک لینک فالو بودن لینک‌ها دقت کنید تا اعتبار خوبی دریافت کنید.
  • مطالب سایت خود را در شبکه‌های اجتماعی که دنبال کننده ی بسیاری دارند، به اشتراک بگذارید.
  • در انجمن‌های معتبر فعالیت کرده و با ارائه مطالب و مقالات تخصصی خود، لینکی از سایت را در اختیار بگذارید.
  • در قسمت نظرات دیگر سایت‌ها، با عنوان نظر خود به صورت علمی و درست، در انتها می‌توانید به روشی که اسپم نشوید لینک خود را به اشتراک بگذارید.

سخن آخر ...

در این مطلب شما را با معرفی ساده ای از سئو آشنا کردیم تا یکی از اصول آن، بک لینک را برایتان معرفی کنیم. پس از آن به مزایا و خوبی‌های بک لینک پرداخته و متوجه شدیم که بک لینک‌ها دو نوع هستند. می‌توان گفت اکثر سایت‌ها بک لینک فالو هستند تا زمانی که صاحب سایت، به عنوان مثال بک لینک‌های قسمت نظرات را نوفالو قرار دهد. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده و استفاده خوبی برده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *