از قدیم تا به الان، بشر با ایجاد گروه‌ها و دورهمی‌های متفاوت به نوعی در حال به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی بوده‌است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد وسائل و لوازم دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی به صورت وسیع تر و گسترده‌تری ایجاد شدند.

در ادامه می‌خواهیم به تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی پرداخته و اولین فضاهای گردهمایی برای افراد را معرفی کنیم.

شبکه ی اجتماعی

به‌طور کلی می‌توان شبکه ی اجتماعی را نوعی ارتباط بین انسان‌ها تعریف کرد که در آن به اشتراک گذاری خبرها، پیام‌ها، تصاویر و … می‌پردازند. به عبارتی دیگر افراد در بستری برای ایجاد ارتباطی نزدیک تر با دیگر افراد قرار می‌گیرند. این نوع ارتباط می‌تواند بر اساس هر هدفی انجام شود که در ادامه در تاریخچه شبکه‌های اجتماعی به تولید انواع شبکه‌ها و هدف از راه اندازیشان خواهیم پرداخت.

تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که می‌دانید، حضور شبکه‌های اجتماعی بیش از پیش در زندگی انسان‌ها پررنگ شده و با افزایش تکنولوژی، بیشتر نیز خواهد شد. شبکه‌های اجتماعی به قدری اهمیت پیدا کرده‌اند که تمامی فعالیت‌های انسان بدون استفاده از آن ممکن نیست.

شبکه‌های اجتماعی مانند خیلی از اختراعات در مسیر و فرآیندی طولانی قرار گرفته تا در نهایت به شکل امروزی درآمده است. ما می‌خواهیم در این مطلب به آن مسیر و فرایند که، تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی می‌شوند، گریزی زده و بیشتر با این مسیر طولانی جذاب آشنا شویم.

می‌توان گفت تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی با شروع شبکه ای به اسم BBS اتفاق افتاد.

از اینترنت دایل آپ یادتان هست؟ دایل آپ از اولین سرویس اینترنت در سرتاسر جهان بوده و امروزه دیگر از این نوع سرویس استفاده نمی‌شود؛ به عبارتی دیگر دایل آپ امروزه منسوخ شده‌است.

شبکه ی BBS نیز در همان دوران سرویس دایل آپ یا همان اینترنت‌های خطوط تلفنی، فعالیت خود را آغاز کرد و با وجود محدودیت‌های زیادی که داشت، به سرعت توانست از محبوبیت و معروفیت بسیار چشمگیری برخوردار شود. گسترش بی نظیر شبکه ی BBS در زمان‌های 80 و 90 میلادی اتفاق افتاد.

در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی، می‌توانیم به وجود شبکه ی اجتماعی دیگری در دهه 70 اشاره کنیم که با تمرکز بر روی هدف‌های تجاری، در اواخر دهه ی 80 توانست به محبوبیت بسیاری دست پیدا کند. این شبکه که CompuServe نام داشت، قابلیت به اشتراک گذاری فایل‌ها، اخبارها و … را داشت.

اما فکر می‌کنید در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی، نخستین وب سایت چه نام داشت؟

این سرویس حرفه ای و جذاب که توسط Beverly Hills Internet راه اندازی شد، HostingGeocities نام داشت.

کاربران در سال 1995 با روبرو شدن با این سرویس فوق‌العاده، توانستند اقدام به ساخت وب سایت‌ها کرده و از دیگر وب سایت‌ها دیدن کنند. تا 2 سال بعد از آن استفاده از این سرویس بسیار زیاد شد، به گونه ای شاهد رشد بیش از پیش وب سایت‌ها بودیم.

این افزایش در ساخت وب سایت‌ها تا سال 1997 ادامه داشت تا در این سال سرویس دیگری به نام SixDegrees با حضور خود گرد و خاکی را در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد.

SixDegrees این قابلیت را به کاربران داده بود تا بتواند برای خود پروفایل ایجاد کرده و با پیدا کردن دوستان خود، آن‌ها را در دسته‌های مرتب کرده و در پروفایل خود قرار دهند. این قابلیت و ویژگی باعث محبوبیت بسیار این سرویس شد.

از دیگر سرویس‌های بسیار خوب و معروف در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

Classmates.com

این شبکه که در سال 1995 با ایده ی پیدا کردن دوستان قدیمی در این شبکه راه اندازی شد. این شبکه با پیدا کردن دوستان قدیمی دوران تحصیل، این امکان را داد تا افراد پس از سال‌ها بتوانند دوستان قدیمی خود را در این شبکه پیدا کنند. این ویژگی توانست Classmates را به محبوبیتی بی حد و اندازه برساند.

Friendster

از دیگر شبکه‌هایی که می‌توان آن را در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی جای داد، Friendster می‌باشد.

می‌توان گفت این شبکه به نوعی جایگزین شبکه ی sixdegrees که دیگر از بین رفته بود، شد. friendster با حضور خود در سال 2002 توانست با عنوان ایده ی دایره دوستان، تغییراتی را ایجاد کند. این شبکه سعی داشت تا افرادی را که در یکسری موضوعات، علاقه و روحیات نزدیک بهم دارند را باهم آشنا کند. پس از آن شبکه ی اجتماعی دیگری با په تاریخچه ی شبکه‌ها اجتماعی گذاشت.

LinkedIn

این شبکه اما به‌طور متفاوتی در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی ظاهر شد.

افراد با حضور در این فضا به دنبال افراد حرفه ای در زمینه کسب و کار مرتبط با خود می‌گردند. احتمالاً شما نیز از این شبکه استفاده کرده و با نحوه فعالیت در آن آَشنایی دارید. هدف از راه اندازی این شبکه ارتباط با افراد متخصص و حرفه ای در زمینه‌های شغلی می‌باشد. هم‌اکنون نیز این شبکه از محبوبیت بسیاری در بین افرادی که به دنبال کسب و کار مناسب در سرتاسر دنیا هستند، برخوردار می‌باشد.

MySpace

در همان سال، یعنی در سال 2003 در کنار شبکه ی linkedIn شبکه MySpace نیز حضور خود را در تاریخچه شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد. این شبکه با رویکردی بسیار جدید و نو مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفت. هدف از راه اندازی این شبکه پیدا کردن و جذب کردن جوانان و نوجوانی بود که در زمینه‌های موسیقی، ویدئو و … علاقه دارند.

این شبکه با شروع بسیار خوب و قوی ای که داشت، در سال‌ها 2005 تا 2008 به اوج محبوبیت و معروفیت خود رسیده بود، اما متأسفانه نتوانست این قدرت را تا آخر و به همان خوبی اول ادامه دهد.

FaceBook

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ظهور گوشی‌ها هوشمند

شبکه ی اجتماعی بسیار معروف که محبوبیت بسیاری در سرتاسر جهان به خصوص در بین ایرانی‌ها داشت.

این شبکه که در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی بسیار به خوبی یاد می‌شود، در سال 2004 توسط چندین نفر از دانشجویان دانشگاه هاروارد راه اندازی شد. این شبکه تا سال 2006 در محیط دانشگاه باقی ماند و پس از آن با ورود به جهان مورد استقبال بسیاری قرار گرفت..

این شبکه با داشتن مزیت‌های بسیار از محبوبیت ویژه ای در بین کاربران برخوردار شد. از جمله مزیت‌هایی که می‌توان برای این شبکه ی اجتماعی در نظر گرفت، استفاده آسان از آن، قابلیت انجام تبلیغات بسیار خوب و هدفمند و … می‌باشد.

در تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی ظهور این شبکه‌ها از آن موقع تا به الان ادامه داشته و روز به روز شاهد گسترش و افزایش تعداد شبکه‌های اجتماعی هستیم. از دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌توان به Youtube، Google Plus ، توییتر، پینترست، تامبلر و … اشاره کرد، که با حضور خود تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی را کامل تر از پیش کرده‌اند.

ظهور گوشی‌ها هوشمند

می‌دانیم که همراه با افزایش تکنولوژی شاهد پیشرفت روزافزون گوشی‌های همراه نیز هستیم. همراه با هوشمند شدن گوشی‌ها، تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی نیز پیشرفت کرده و در سال 2010، می‌توانیم به حضور شبکه ی اجتماعی اینستاگرام اشاره کنیم. این شبکه امروزه یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی نزد تمامی افراد بوده‌است.

همین‌طور این شبکه به دلیل آسانی در راه اندازی کسب و کارها، باعث شد تا افراد بسیار بیشتری به سمت آن رفته و روز به روز به تعداد افراد در این شبکه اضافه می‌شود.

سخن آخر ...

در این مطلب با تاریخچه ی شبکه‌های اجتماعی آشنا شدیم و دیدیم که هر ساله با رشد تکنولوژی و پیشرفت آن، شاهد تولد شبکه‌های اجتماعی جدیدتر، با ایده‌های خلاقانه تر و تازه تر هستیم. این روند تا بی‌نهایت ادامه داشته و هرروزه به تعداد شبکه‌های اجتماعی اضافه خواهد شد.