سئوی تکنیکال

سئو فنی سایت چیست؟

سئو یکی از مهم‌ترین مباحث برای تمامی وبسایت‌ها می‌باشد؛ اهمیت آن به قدری زیادی است که در صورت عدم استفاده از اصول سئو، سایت راه‌اندازی شده، عملا هیچ کاربردی نخواهد داشت. سئو فنی نیز بخشی از سئو می‌باشد که برای کسب رتبه بالا در نتایج موتورهای جستجو، بسیار حائز اهمیت است. همین امر سبب شد تا ما در ادامه مقاله، نکات جامعی پیرامون سئو فنی سایت بیان کنیم. با ما همراه باشید.

سئو فنی یا سئو تکنیکال سایت چیست؟

به طور کلی منظور از سئو، بهینه سازی وبسایت هم برای کاربران و هم برای موتور‌های جستجو می‌باشد و نمی‌توان وبسایت خود را تنها برای یکی از آن‌ها بهینه کرد و انتظار کسب رتبه بالا را در نتایج گوگل داشت.

سئو فنی که با نام سئو تکنیکال نیز شناخته می‌شود، فرایندی جهت آماده سازی یک وبسایت است برای اینکه ربات‌های موتورهای جستجو، محتوای صفحات مختلف سایت و  ارتباط آن‌ها را با یکدیگر، درک کنند. تا زمانی که ربات‌های گوگل نتوانند موضوع وبسایت شما را درک کنند، اجازه کسب رتبه خوب را به وبسایت شما نخواهند داد، بنابراین به هیچ عنوان نباید اهمیت سئو فنی سایت را نادیده گرفت.

سئو فنی وبسایت به ساختار صفحات وبسایت‌ها و المان‌هایی که در کد نویسی و پیاده سازی آن استفاده شده، مربوط می‌شود.

سئو فنی سایت، مرحله اول برای راه اندازی یک وبسایت می‌باشد و باید به صورت مداوم روی وبسایت‌ها پیاده سازی شود

سئو فنی سایت شامل چه مواردی است؟

حال که با تعریف سئو تکنیکال سایت، آشنا شده‌اید خوب است که بدانید این بخش از سئو شامل چه مواردی است. ارکان سئو فنی عبارت است از:

معرفی و تعیین تگ‌های HTML

ربات‌های گوگل با استفاده از هر تگ HTML به کار رفته در سایت، ساختار و محتوای صفحات مختلف وبسایت را درک می‌کنند. مهم‌ترین تگ‌ها در سئو فنی سایت، شامل تگ تایتل (Title)، تگ متا توضیحات (Meta Description) و تگ کانونیکال   (Canonical Tag)  می‌باشد.

ایجاد و بهینه سازی نقشه وبسایت

یکی دیگر از ارکان سئو فنی سایت‌های مختلف، نقشه سایت می‌باشد. این نقشه‌ها، ربات‌های گوکل را راهنمایی می‌کنند تا در صفحات مختلف وبسایت، گشت و گذار کنند. بدین منظور باید در فایل xml مربوط به نقشه وبسایت، تمامی صفحات سایت، دسته بندی‌ها و .. را به طور دقیق، مشخص کنید تا ربات‌های گوگل از طریق آن به درک درستی نسبت به موضوع وبسایت شما برسند.

ایجاد فایل برای دسترسی ربات‌های موتورهای جستجو (Robots.txt)

با ایجاد فایل Robots.txt می‌توانید به ربات‌های گوگل، اجازه دسترسی به صفحات مختلف وبسایت خود را بدهید و یا اینکه برخی از دسترسی‌ها را محدود کنید تا ربات‌های گوگل به آن‌ها دسترسی نداشته باشند.

ایجاد داده‌های ساختار یافته

داده‌های ساختار یافته که معمولا با استفاده از نشانه گذاری‌های Schema انجام می‌شوند برای بهبود نرخ کلیک (CTR) وبسیات‌ها تاثیر گذار هستند.

سئو فنی

بهینه سازی سرعت وب سایت

سرعت سایت یکی دیگر از ارکان در سئو فنی سایت می‌باشد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید شما هم به این مورد برخورد کرده‌اید که پس از جستجوی یک عبارت در موتورهای جستجو، با کلیک بر روی یکی از وبسایت‌های پیشنهاد شده، چندین ثانیه معطل شده و همین امر سبب شده تا به سراغ وبسایت دیگری بروید. هیچ کس دوست ندارد که هنگام کلیک کردن بر روی وبسایت‌های مختلف، حتی برای لحظاتی، معطل شود. به طور کلی سرعت بالا یکی از فاکتورهای مهم برای خزنده‌های موتورهای جستجو می‌باشد. یکی از بهترین روش‎‌ها برای آنالیز سرع و عملکرد وبسایت‌ها، استفاده از ابزار Page Speed insights گوگل می‌باشد؛ به این صورت که آدرس وبسیات خود را در نوار بررسی آن وارد کرده تا سرعت صفحات مختلف سایت‌تان را به طور کامل، بررسی کرده و اطلاعات مفیدی در این رابطه در اختیارتان قرار دهد. اگر پس از بررسی سرعت صفحات وبسایت خود، متوجه کم بودن سرعت آن‌ها شدید، راهکارهایی برای افزایش سرعت سایت وجود دارد که می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. راهکارهای افزایش سرعت سایت عبارت است از:

فشرده سازی کدها

انتخاب قالب بهینه

بهینه سازی تصاویر؛ به این معنا که حجم تصاویر بالا نباشد و توجه به سایز تصاویر

فعال سازی کش مرورگر برای سایت

بهینه سازی تگ Alt برای هر یک از تصاویر استفاده شده در سایت

منظور از تگ Alt همان متن جایگزین تصاویر می‌باشد که به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا محتوای تصاویر به کار رفته در وبسایت شما را درک کنند و این تاثیر مستقیمی روی سئو فنی سایت می‌گذارد. بنابراین حتما برای تمامی تصاویر داخل سایت خود از یک متن جایگزین مناسب با موضوع محتوا و تصویر، استفاده کنید.

نصب گواهینامه‌های امنیتی SSL و یا پروتکل https

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار روی سئو فنی سایت، گوهینامه‌های امنیتی SSL و یا پروتکل https می‌باشد. امنیت اطلاعات کاربران یک سایت برای گوگل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شما می‌توانید با نصب این گواهینامه‌های امنیتی، تضمین کنید که اطلاعات کاربران در سایت شما امن خواهد بود. همچنین کاربران زمانی که ببینید امنیت اطلاعات آن‌ها در وبسایت مورد نظر حفظ خواهد شد راحت تر به آن اعتماد می‌کنند.  برای نصب گواهینامه‌های امنیتی SSL می‌توانید از وبسایت‌های مختلف، SSL رایگان خود را دریافت کرده و در هاست خود بارگذاری کنید.

آنالیز و رفع لینک‌های دارای مشکل

لینک‌های داخلی و خارجی تاثیر بسیار زیادی در کسب رتبه بالا در نتایج گوگل دارند و به هیچ عنوان نباید اهمیت آن‌ها را دست کم گرفت. بنابراین اگر درون وبسایت خود لینک‌هایی دارید که مشکل دار هستند آن‌ها را پیدا و رفع کنید. منظور از لینک‌های مشکل دار، لینک‌های شکسته‌ای هستند که با کلیک بر روی آن‌ها به صفحه ای برمی‌خوریم که حذف شده و یا اینکه وجود ندارند.

توجه به ریسپانسیو بودن سایت

افراد از دستگاه‌های مختلفی برای جستجو در گوگل استفاده می‌کنند، بنابراین خوب است که وبسایت شما برای تمامی دستگاه‌ها بهینه باشد. به طور کلی یکی از اقدامات مهم در سئو فنی سایت این است که وبسایت خود را با استفاده از موبایل نیز بررسی کرده و در صورت وجود مشکل در آن، نسبت به رفع آن اقدام کنید. برای آنالیز وضعیت نمایش وبسایت خود در موبایل می‌توانید از ابزار Google mobile friendly استفاده کنید

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم هر آنچه لازم است درباره سئو فنی سایت بدانید را به طور جامع، توضیح دهیم تا با استفاده از آن‌ها، بتوانید رتبه خوبی در نتایج موتورهای جستجو، کسب کنید. امید است که به شما عزیزان در درک مفهوم سئو تکنیکال کمک کرده باشیم. اکنون شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *